Chovatelská stanice

Naše chovatelská stanice

img
Naše mezinárodně chráněná chovatelská stanice z Nosticova panství si zakládá na kvalitním chovu Rhodéských Ridgebacků s průkazem původu pod záštitou Českého klubu rhodéských ridgebacků (ČKRR).
Předností je nejenom ušlechtilost a krása tohoto plemene, ale hlavně kvalitní povaha našich psů, zakládáme si zejména na chování psů k dětem.
Chováme na zdravých jedincích, kteří nejsou zatížení žádnou nemocí či alergií a mají zdravé klouby.
registrChs

Náš přístup a zásady

img
Na výchovu štěňátek se pečlivě připravujeme a po celou dobu jejich výchovy budeme doma s 24-hodinovou péčí, kterou chceme štěňátkům vtisknout základní zvyklosti poslušného a čistotného psa, aby z nich měli noví páníčkové jen a jen samou radost.
Pokud máte zájem o štěňátko z naší chovné stanice, upřednostňujeme majitelé se zájmem o toto plemeno, chov a jeho vyžití, kteří si nehodlají pořídit ridgebacka jako ozdobu bytu či jako módní doplněk.
Ridgeback je pes učenlivý, šťastný z jakékoliv aktivity. Rozhodně od nás nedostanete štěně do boudy či kotce na dvůr či zahradu.
Novým majitelům rádi poradíme s výcvikem i výstavnictvím tak, aby i oni měli jedou radost z výchovy svého miláčka. Při socializaci štěňátek zapojíme hlavně naše děti s maximální trpělivostí, neboť ridgeback je velmi chytrý pes a je důležité naučit se s ním správně pracovat.
Uvítáme majitele, kteří si nechají poradit, nebudou se stydět zeptat na cokoliv ohledně výchovy příp. navštíví se svým psem specializované cvičiště pod dohledem zkušených cvičitelů, kde se většinou vyřeší i neřešitelné.
Jsme připraveni pomoci radou i činem v kteroukoliv denní dobu.

Z historie

img
  Název naší chovatelské stanice „z Nosticova panství“ nevznikal vůbec jednoduše. Měli jsme jasnou představu o promítnutí vřelého vztahu k místu našeho bydliště v Měšicích u Prahy a k jejich malebnému okolí plného zeleně. Věděli jsme, že musíme pro schválení našeho nového názvu navrhnout až šest názvů, ze kterých nám bude jeden – dosud neexistující – schválen. Vymysleli jsme tedy, troufneme si dnes říct, až desítky názvů, a však všechny před námi vymysleli jiní chovatelé – bylo to až neuvěřitelné……… ! Zapojili jsme proto na pomoc našeho moudrého kronikáře obce. Ten se po několika málo dnech ozval s tím, že je naše obec historicky spjata s rodinou Nosticů, kterým patřil zdejší zámek. Obec Měšice je nenápadné místo, na mapě ležící severovýchodně od Prahy. Mnohé proto překvapí, že právě tady stojí poměrně rozsáhlý zámecký komplex. .

1677
Nosticové přicházejí do Měšic

Život na zámku Měšice, vyjma let válečných, panoval do roku 1945, kdy ho vlastnil slavný rod Nosticů. Nosticové, kteří měli svou „základnu“ na zámečku v Pakoměřicích, byli spojováni s Měšicemi už od roku 1677 – vlastnili tehdejší tvrz a celou vesnici.

1767
V Měšicích staví rokokový zámek

Trvalo rovných 90 let, než si tato slavná rodina v Měšicích postavila sídlo jí hodné – pořádný rokokový zámek s hospodářskými budovami a jízdárnou. A protože měli hodně služebnictva, vlastnili také pro ně dvě ulice a několik panských domů. Ty společně se zámkem tvoří jedinečný architektonicko-urbanistický celek. O stavbě rozhodl František Antonín Nostic, který projekt svěřil zřejmě architektu Antonínu Haffeneckerovi. K tomuto základu později přibyla boční křídla, čímž vznikl čestný dvůr. V prvním patře západního křídla bylo dokonce zámecké divadlo.

1775
Zámecká věžička chráněna prvním hromosvodem v Čechách

Dnes pohled na hromosvod, ten užitečný vynález, už nikoho nesklátí do kolen. Tady v Měšicích byl ale profesorem lékařství a fyziky Janem Tadeášem Klinkošem vyroben vůbec první hromosvod v Čechách. Roku 1775 byl připevněn k hlavní zámecké věžičce. Snad právě proto, že na zámku v Měšicích nehrozil požár, se sem o rok později nastěhoval jako vychovatel Josef Dobrovský a zdržel se tu celých devět let.

21. století
Zámecký areál v dnešní době

Vstoupit do zámeckého areálu může kdo chce. Projít se anglickým parkem, načerpat energii u rybníka plného ryb, či si představovat jaké to bylo, když se v tomtéž areálu prohánělo panstvo na koních. Zajímavé jsou i přilehlé uličky a bažantice…

…. jinými slovy to bylo celé Nosticovo panství, které kdysi museli nenávratně opustit a celá rodina Nosticů pak dožila v zahraničí. Jsou to všechno místa, kam jsme leta chodili a stále denně chodíme na dlouhé procházky s našimi psy.

2016
Vznik názvu chovatelské stanice

A tak vzniklo konečně šest návrhů názvů pro budoucí chovnou stanici, ze kterých byl hned první schválen. Chtěli bychom názvem naší chovatelské stanice připomínat slavný rod, který nemalou měrou otiskl svou stopu v České republice řadou historických památek.